Uganda - érdekességek és hasznos tippek egy afrikai szafarihoz

2024.01.19

2023 szeptemberében töltöttünk el 2 hetet Ugandában, melynek során egy szafaris terepjáróval és egy helyi túravezetővel utaztuk körbe az országot. Összesen 2.285 km-t tettünk meg Uganda járatlan és úttalan útjain, melynek során bejártunk 5 nemzeti parkot és egy világörökségi helyszínt. Megismerkedtünk a klasszikus szavannai élővilággal, volt szerencsénk látni szabadon, a természetes élőhelyükön az ikonikus Big Five tagjait és sok más állatot. Sétáltunk együtt zsiráfokkal, menekültünk erdei elefántok elől a trópusi esőerdőben, táncra perdültünk zene nélkül néhány hangyacsípés következtében, kukkoltunk páviánokat, és hallgattuk hiénák vonyítását az éjszaka közepén a sátrunkban. Hajókáztunk a Níluson, megcsodáltuk a Murchison-vízesést, kenuztunk a Mutanda-tavon, lapos kavicsokkal kacsáztunk a Viktória-tó partján, átléptünk az Egyenlítőn. A körutazás legfőbb attrakcióit pedig az emberszabásúakkal való találkozások, a csimpánztúra és a gorillales jelentették, melyek életünk legszebb élményei lettek. Ezekről az élményekről részletesen olvashattok az előző két blogcikkben ITT és ITT, ahol a látnivalók és az élményeink részletes leírása mellett megnevezem és röviden jellemzem a szállásainkat is, ami által pontosan végigkövethető az útitervünk is. Ebben a bejegyzésben pedig összefoglalom a legfontosabb gyakorlati tudnivalókat Ugandával és egy afrikai szafaritúrával kapcsolatban.

MIÉRT ÉPPEN UGANDA?

Uganda nem tartozik a legnépszerűbb szafaris desztinációk közé, nekünk mégis évek óta izgatta a fantáziánkat, nem véletlenül. Már az ország neve is misztikus hangzású, és mi nagyon szeretjük az ilyen különleges, kevésbé felkapott helyeket, ahol nincs jelen a tömegturizmus, és autentikus élményeket szerezhetünk. Emellett Uganda nagyon érdekes és változatos földrajzilag és az élővilág szempontjából is. A mennyiséget tekintve, talán nincsenek olyan látványosan nagy állatcsordák, mint Kenyában vagy Tanzániában, de a földrajzi érdekességek és a változatosság szempontjából lehetőségek gazdag tárházával rendelkezik, továbbá egy békés, biztonságos, politikailag stabil és viszonylag kiépült turisztikai rendszerrel rendelkező ország, úgyhogy kiváló célpont lehet olyan utazók számára, akik szeretnének egy kis betekintést nyerni az igazi Fekete-Afrikába. Nem bántuk meg, hogy Ugandát választottuk első fekete-afrikai desztinációként, és határozottan eddigi életünk top 3 utazása közé került.

Ha pedig mindez nem lenne elég meggyőző, akkor íme, 10 érdekesség pontokba szedve Ugandáról, melyekből kitűnik, hogy a viszonylag kis mérete ellenére mennyi különlegességet rejt, amelyek miatt érdemes felfedezni ezt az országot:

  • Uganda a 20. század nagy részében brit gyarmat volt, 1962-ben vált függetlenné. Mindmáig az angol a hivatalos nyelv az országban, a közlekedés bal oldali, a hálózati csatlakozó pedig szintén a Nagy-Britanniában is használatos G típusú.
  • Etnikailag az egyik legváltozatosabb ország a világon. A helyiek anyanyelve a szuahéli, de Ugandában nem kevesebb, mint 65 törzsi nyelvváltozat van. Az ország királyságokra és törzsekre tagolódik, melyek teljesen különböző szubkultúrákat alkotnak, s az egyes törzsi nyelvek is annyira eltérnek egymástól, hogy ők is gyakran az angolt használják közvetítő nyelvként egymás között.
  • Földrajzilag és az élővilág szempontjából is nagyon változatos. Nemcsak szavannák, hanem trópusi esőerdők és hegyvidéki dzsungelek is találhatóak itt, ahol számos főemlős honos, köztük a csimpánzok és a hegyi gorillák, így a klasszikus szavannai nagyvadak és a Big Five mellett, Ugandában van lehetőség a vadonban találkozni csimpánzokkal és hegyi gorillákkal is, ami a világon mindössze 2-3 országról mondható el.
  • Uganda a Viktória-tó partján terül el, ami Afrika legnagyobb tava.
  • Ugandában, a Viktória-tóból ered a világ leghosszabb folyója, a Nílus, amelyen csodás hajókirándulásokat tehetünk.
  • Uganda egyike annak a 13 országnak a világon, melyen keresztülhalad az Egyenlítő, és mivel a nevezetes vonal egy főutat is keresztez, ami a főváros, Kampala közelében található, így itt van lehetőség arra, hogy egyik lábunkkal a déli, másikkal pedig az északi féltekén álljunk.
  • Ugandában található a vulkanikus eredetű Bunyonyi-tó, mely 900 méteres mélységével Afrika második legmélyebb tava a Tanganyika-tó után.
  • Uganda két nemzeti szimbóluma és címerállata az ugandai kob és a szürkenyakú koronásdaru.
  • Uganda legfőbb exportcikke a kávé, a banán és a tea. Évente 255 ezer tonna kávét exportál, ezzel a világ 10. legnagyobb kávéexportőre jelenleg. Érdekesség, hogy Uganda arabica és robusta kávét is termel, mivel mindkét kávéfajta honos az országban.
  • Winston Churchill 1908-ban Afrika gyöngyszemének (The Pearl of Africa) nevezte Ugandát, azóta is ez az ország szlogenje.


BEUTAZÁSI FELTÉTELEK ÉS EGÉSZSÉGÜGYI ÓVINTÉZKEDÉSEK

Uganda vízumköteles ország, a vízumot előre, online kell igényelni, amelynek ára jelenleg 50 USD. Az igénylésnél a személyes adatok kitöltése mellett fel kell tölteni az útlevél fényképes oldalát, egy igazolványképet, a sárgalás elleni oltásról szóló igazolást (sárga oltási könyv) és a kiutazásról szóló repjegyet. A vízumot 24 órán belül megküldik e-mailben, majd kinyomtatva vinni kell magunkkal, mert van rajta egy vonalkód, amit a határon való belépésnél leolvasnak, és az alapján állítják ki a tényleges vízumot, amit beragasztanak az útlevélbe.

Egyetlen olyan oltás van, amely kötelező a belépéshez bizonyos országokban: a sárgaláz elleni oltás. Ugandában kötelező. Mi felvettük ezt az oltást Kolumbia előtt, bár oda nem lett volna kötelező, de a 3 napos Amazonas-túra miatt így láttuk jónak. Mivel egész életre szóló védettséget nyújt, így most már nem volt rá gondunk. További néhány oltás, mely erősen ajánlott egy afrikai és bármilyen trópusi utazáshoz, és amelyet mi is felvettünk most vagy már korábban: hepatitis A+B, tetanusz, hastífusz, veszettség elleni oltás.

További kardinális kérdés a malária. Malária ellen jelenleg még nem alkalmaznak oltást (fejlesztés alatt van), de létezik többféle gyógyszer, amit lehet szedni megelőzésre és adott esetben kezelésre is. Ezekről a gyógyszerekről és a mellékhatásaikról azonban sok negatívumot lehet olvasni. A korábbi utazásainknál mindig tartottunk magunknál egy-egy dobozzal készenlétben, de nem szedtük be, ugyanis olyan helyeken jártunk, ahol a gyakorlatban elenyésző a maláriaveszély, így az esetleges mellékhatások miatt nem akartuk vele feleslegesen terhelni a szervezetünket. Ezúttal viszont más volt a helyzet, hiszen Fekete-Afrika nemcsak a vadvilágról híres, hanem a betegségekről is, a kontinens egyenlítői területein valós és gyakori veszély a malária, a helyiek mindennapos betegségként tartják számon, ezért most mi is megtettünk és betartottunk minden ajánlott óvintézkedést. A maláriagyógyszert is beszedtük, szerencsére nem volt semmilyen mellékhatása.

Mivel a legtöbb betegséget a szúnyogok terjesztik, ezért az első és legfontosabb óvintézkedés a fizikai védelem. Mindvégig hosszú ruházatban (túranadrág + túraing vagy hosszú, lenge felső) és túrabakancsban voltunk, a ruházatunkra pedig magas DEET-tartalmú szúnyogriasztót fújtunk, s ezzel gyakorlatilag sikerült elkerülnünk szinte az összes szúnyogcsípést. Afrikában nagyon erős az UV-sugárzás, így a hosszú ruházat a napvédelem miatt is praktikus, továbbá erősen ajánlott a kalap, sapka viselése a napszúrás elkerülése végett.

UTAZÁS UGANDÁBA - ÖNÁLLÓAN VAGY SZERVEZETTEN?

Sokat tanakodtunk a szervezésen, hiszen általában önállóan, bérelt autóval szeretünk bejárni egy-egy országot, viszont most jártunk először az igazi Fekete-Afrikában, ami sok szempontból ingoványos terep, ezért életünkben először úgy döntöttünk, hogy az utazás teljes időtartamára, vagyis 2 hétre felfogadunk egy helyi túravezetőt és egyben sofőrt, aki mindvégig velünk volt, és intézte a felmerülő dolgokat. Megvoltak az elképzeléseink, hogy mi mindent szeretnénk látni Ugandában, majd a Safaribookings nevű gyűjtőoldalon keresgélve, egy helyi cég kínálatában (Ngoni Safaris) találtunk egy olyan túrát, amely tökéletesen lefedte az elképzeléseinket, így felvettük a kapcsolatot közvetlenül a helyi szervezővel, s némi egyeztetés után lefoglaltuk a túrát. A túravezetőnk a tapasztalatával és magas helyismeretével elképesztően gördülékennyé tette számunkra az utazást, s nagyon élveztük, hogy nincs más dolgunk, mint hátradőlve élvezni a vadvilág látványát. Ő folyamatosan tartotta a kapcsolatot más túravezetőkkel, s informálták egymást, hogy hol milyen vadállatot láttak épp, illetve többször kerestünk oroszlánokat és leopárdokat a nyakörves jeladóik alapján, amihez csak a bennfentes vadőröknek van engedélyük és hozzáférésük. Sok élményről lemaradtunk volna, ha nincs velünk egy olyan ember, aki rendelkezik ezzel a kapcsolati hálóval, illetve, ha nekünk kellett volna a vezetésre és a tájékozódásra is koncentrálni. Mindenképp meg akartuk tapasztalni ilyen védett formában azt is, hogy miként kell viselkedni a vadállatok közelében, mikor érdemes vagy éppen nem szabad leállítani a motort, hiszen e banálisnak tűnő dolgok elvétése akár az életünkbe is kerülhet, ha megindul felénk egy dühödt elefántbika.

Az egyetlen dolog, ami sokáig visszatartott, az az anyagi oldal volt, hiszen egy afrikai szafaritúra ára igen borsos. A teljes, 2 hetes, privát túra ára 3.500 USD volt fejenként, amiben benne volt a 700 dolláros gorillaengedély, a 200 dolláros csimpánzengedély, végig gyönyörű szállások - mindenhol önálló bungalók és szafarisátrak, teljes és kifogástalan ellátás, privát túravezető, útiköltség, üzemanyag, látnivalók, belépők, behajtási engedélyek a nemzeti parkokba, teljes körű ügyintézés, reptéri transzfer. Mi magunk a nemzetközi repjegyet és a vízumot intéztük külön és önállóan, ezeken kívül gyakorlatilag semmire nem volt gondunk, és a borravalók meg néhány szuvenír kivételével semmire sem kellett költenünk. Eleinte nagyon szkeptikusak voltunk, hogy vajon mit fogunk kapni a pénzünkért, és hogy érdemes-e befizetni egy ilyen komplett túrára, hiszen úgy gondoltuk, ennyi pénzből már el tudunk utazni máshová hosszabb időre saját szervezésben, s így is tettünk az előző években. Idén viszont valóra váltottuk ezt az álmunkat is, és őszintén mondhatom, hogy teljes mértékében megérte így utazni, maximálisan elégedettek voltunk mindennel. A túravezetőnk tapasztalata és helyismerete nagyon sokat hozzátett az utunkhoz, az volt a benyomásunk, hogy nélküle nem lett volna ilyen gördülékeny, tartalmas és élvezetes az egész utazás. Mindig őszintén megosztom a tapasztalatainkat, nem rejtem véka alá az esetleges negatívumokat vagy kellemetlenebb történeteket sem, de a mi Ugandánkkal kapcsolatban tényleg nem tudok felhozni semmi negatívumot, tökéletes volt az egész utazás.

SZÁLLÁSOK ÉS ELLÁTÁS

Ami konkrétan a szállásokat illeti, talán nem is volt még olyan utazásunk, ahol egymás után minden egyes szállásunk ennyire szenzációs és egy külön élmény lett volna. Minden szállásunk rendkívül hangulatos, természetközeli, a vadregényes környezetbe autentikusan belesimuló, emellett tiszta és igényes is volt. Külön tetszett a környezettudatosság: az áramot mindenhol napelemek termelik, és igyekeznek minimalizálni a hulladéktermelést. Ugandában nem iható a csapvíz, még fogat mosni sem szabad vele, ezért minden szálláson volt bekészítve külön ivóvíz erre a célra, amit több helyen újratölthető kancsóban vagy üvegben adtak. A szállások teljes ellátást biztosítottak, ami svédasztalos formában működött, vagy pedig 2-3 opció közül lehetett előre választani, melyek közt mindig volt húsféle és vegetáriánus opció is. Bár a higiéniai körülményeket jónak ítéltük meg, húst nem igazán akartunk enni a 2 hét alatt, így legtöbbször a húsmentes verziót választottuk. Meglepően finom és változatos ételeket kaptunk, a személyzet pedig minden állomáshelyen hihetetlenül kedves, figyelmes, udvarias volt, és egyáltalán nem éreztették, hogy elvárnák a borravalót, ami nagy szó egy ilyen szegény országban. Nem hittük volna, hogy ezt fogjuk ezt mondani, de Ugandában részesültünk életünk eddigi legjobb ellátásában.

Ami viszont mellbevágó, és aminek a tükrében még inkább értékeljük a szuper ellátást, az a mélyszegénység. A vidéki falvakban országszerte leírhatatlan mélyszegénység uralkodik. Az emberek faágakból és sártéglákból tapasztott kunyhókban élnek. A viskók előtt 1-2 éves gyerekek kúsznak-másznak a porban, majd az anyjuk felemeli őket, magára kötözi egy rongyos kendővel, s egy kapával elindul a környező földekre dolgozni. Vezetékes víz és rendes ivóvíz nincs, iskolás korú gyerekek cipelik 20 literes marmonkannában a vizet haza, melyet a több kilométerre levő, pumpás kútból szereztek, de olyat is látunk, hogy egy eső után az útszéli pocsolyából gyűjtik be a sáros vizet, amit otthon használnak. Eközben az egyik oldalamon a több százezer forintos fényképezőgép, a másikon a hasonló árú telefon lóg, hiszen azért jöttünk ide, hogy vadállatokat fotózzunk a szavannákon. Lesütöm a szemem, és egy darabig csak a cipőm orrát bámulom. Bűntudatot érzek. Aztán hálát. Hálás vagyok, hogy egészségesen és Európában születtem. Hogy nálunk ivóvíz folyik a csapból. Hogy egy szép házban élhetek. Hogy volt és van lehetőségem tanulni, dolgozni és megteremteni egy olyan életet, amilyenre vágyom. Hogy európai útlevelem van, és szabadon utazhatok a világ bármely pontjára. Ezek az áldások itt, Fekete-Afrikában elérhetetlen kiváltságok emberek milliói számára.

SUMMA SUMARUM

Afrika mindig is különleges helyet foglalt el a szívünkben, hiszen ehhez a kontinenshez fűződnek életünk és utazásaink legfontosabb mérföldkövei. 2008-ban az első repülős és Európán kívüli utazásunk egy afrikai országba, Tunéziába vezetett. 2014-ben egy szintén afrikai országban, a Seychelle-szigeteken házasodtunk össze egy mesés nászúttal egybekötve. Most pedig egy újabb afrikai országnak, Ugandának köszönhetjük életünk legszebb élményeit és egy olyan álomutazást, amit a harmadik nászutunkként éltünk meg.

Nem véletlen, hogy a sebezhetősége ellenére mindmáig Afrika a vadvilág szimbóluma az egész világon, hiszen itt élnek a leglátványosabb állatcsordák, a legnagyobb testű állatok, a legtöbb főemlős. Noha a világ számos pontján volt már szerencsénk megfigyelni őshonos vadállatokat a természetes élőhelyükön, semmi sem fogható az afrikai szavannák és dzsungelek élővilágához, mélységéhez, hangulatához. Csak azzal a gondolattal tudok búcsúzni Afrikától, hogy remélem, lesz még alkalmunk visszatérni ide s újra átélni azt a csodát és életre szóló élményt, amit ez a kontinens nyújt az idelátogató utazóknak.

Érdemes követni a blogunk Facebook-oldalát és Instagram-profilját, ahol további képeket, videókat és részletes sztorikat találhattok az ugandai utazásunkról is.

Figyelem! A feltüntetett árak és praktikus információk 2023-ban voltak érvényben, a későbbiekben természetesen bármikor változhatnak. Az aktuális információkról mindig érdemes a konzuli szolgálat és az adott ország hivatalos turisztikai weboldalán tájékozódni. Ez az oldal és blogcikk nem egy hivatalos turisztikai tájékoztató, hanem egy személyes blog és élménybeszámoló, mely teljes mértékben a saját és egy adott idősávban szerzett tapasztalatainkon alapul, melyekkel szeretnénk utazási ötleteket, hasznos tippeket és inspirációt nyújtani az utazáshoz.

A teljes ugandai blogcikksorozat: