Dél-Kína varázslatos karsztvidéke és az égig érő Avatar-hegyek misztikus világa

2024.12.17

Miután magunk mögött hagytuk Kína legnagyobb városait és kulturális látnivalóit, az egy hónapos körutazásunk további részében és utolsó másfél hetében átvették a főszerepet a természeti látnivalók és nemzeti parkok, ahol bakancslistás és régóta várt helyszíneket fedezhettünk fel.

Az ország középső részéről egy nagyobb iramodással déli irányba indultunk, és meg sem álltunk a vietnámi határ közelségéig, így érkeztünk meg Dél-Kína karsztvidékére, ami az UNESCO által létrehozott Világörökség része, és ahol egy merőben más világba csöppentünk. A kínai körutunk ezen pontjáig az időnk legnagyobb részét 20-30 milliós metropoliszokban töltöttük, így nagyon vártuk, hogy megtapasztaljuk a vidéki élet nyugalmát, hangulatát és természeti szépségeit is.

KUJLIN (GUILIN) LÁTNIVALÓI

A karsztvidék központi városa a másfél milliós lakosságú Kujlin (Guilin), ami a mi szemünkkel nézve még mindig egy nagyváros, de Kínában egy kisebb, egyszerűbb, emberi léptékű városnak számít, és a 30 milliós, ultramodern Csungking után valóban olyan érzésünk volt, mintha egy barátságos kis faluban lennénk. Ez volt az 5. nagyobb állomáshelyünk Kínában, ami egyúttal egy komplex állomáshelye volt a körutunknak, ugyanis egy 3 napos, privát és szervezett túrán vettünk részt egy helyi cég szervezésében, ami előtt és után egy-egy napot a városban töltöttünk logisztikai megfontolásból, majd a túra részeként is jártunk néhány helyen a város környékén. Kujlin a két folyó és négy tó városa, ugyanis a város központjában két folyó találkozási pontja és egy tórendszer is található. Az egész területet hangulatos, tóparti sétányokon és hidakon átkelve andaloghatjuk körbe, miközben felfedezhetjük a környék látnivalóit. Az egyik tó partján két pagodát láthatunk, melyek a Nap és a Hold tornyai. A két épületet egy víz alatti alagút köti össze egymással. A város jelképe az Elefántormány-szikla, ami a két folyó, a Li és a Taohua összefolyásánál helyezkedik el. A vízbe nyúló, boltíves sziklaformáció egy elefántra hasonlít. A környék egy további ikonikus látnivalója a Nádfuvola-barlang, ami egy 180 millió éves cseppkőbarlang, lélegzetelállítóan hatalmas és látványos cseppkőoszlopokkal és egy kristálytiszta vizű tóval. A barlang már az ókorban is ismert látnivaló volt. Az emberi jelenlétről 1200 éves sziklarajzok és feliratok tanúskodnak, amelyek egészen a Tang-dinasztia idejére, 792-ig nyúlnak vissza. A barlang belsejét színes fényfestéssel világítják meg, ami különleges hangulatot kölcsönöz a cseppkőalakzatoknak. Ámulatba ejtő ez a barlang, ennél nagyobb és szebb cseppköveket eddig csak a szlovéniai Postojnában láttunk.

SÉTAHAJÓZÁS A LI FOLYÓN ÉS YANGSHUO MESEBELI VÁROSKÁJA

Dél-Kína világörökségi karsztvidékének legnagyobb attrakciója a sétahajózás a Li folyón, melyre a 3 napos túránk 2. napján került sor. A folyó a Guilin és Yangshuo közötti, 83 km hosszú szakaszon festői környezetben, jellegzetes mészkőkúpok, magas sziklafalak, különféle sziklaformációk és bambuszos ligeterdők között kanyarog. Helyenként a folyó szinte egy kanyonná szűkül a folyópartot szegélyező, magas sziklafalak miatt. A mészkősziklákból a szél és a víz az évmilliók során egészen változatos sziklaformációkat és barlangokat hozott létre. A hegyoldalakat elképesztően zöld és buja bambuszerdők borítják. Nem véletlen, hogy ez a folyószakasz számos művészt megihletett már, és a hagyományos kínai festmények gyakori szereplője, az amerikai National Geographic magazin pedig a világ 10 legszebb vízi csodája közé választotta. A hajóút során több híres fotópont és jellegzetes sziklaformáció helyszínét is láthatjuk, az egyik folyókanyar ikonikus látképe pedig a kínai 20 jüanos bankjegy hátoldalán is szerepel. A 4 órás sétahajózás ezen a folyószakaszon az egyik legszebb élmény, amit nemcsak a karsztvidék, hanem egész Kína kínálhat. Egy bakancslistás élmény volt számunkra eljutni ide, és lenyűgöző volt látni, felfedezni ezt a vidéket.

A sétahajózás a Li folyón Yangshuo városkájában ért véget, ahol még eltöltöttünk egy napot és egy éjszakát a 3 napos túránk részeként, mielőtt egy privát transzfer visszavitt minket Guilin városába. Yangshuo egy 200 ezres település Dél-Kína karsztvidékén, amit az ország egyik legszebb városkájának tartanak. Különlegessége egyrészt a gyönyörű fekvésében rejlik, ugyanis a város a régióra jellemző mészkőhegyek ölelésében és két folyó, a Li és a Yulong völgyében fekszik. Másrészt pedig Yangshuo megőrizte a régi Kína báját. Itt megtapasztalhatjuk a vidéki Kína autentikus hangulatát, és megfigyelhetjük a helyiek hagyományőrző életét, akik rizstermesztéssel és állattartással foglalkoznak. Yangshuo egy valóságos időkapszula, ahol úgy érezhetjük magunkat, mintha egy elvarázsolt mesevilágba kerültünk volna.

Az itt töltött időnk alatt sétáltunk a Yulong folyó partján, rizsföldek és mészkőhegyek között, ahol helyi földművesekkel találkoztunk, akik éppen vízibivalyokat legeltettek. Meglátogattunk egy rezervátumot, ami afféle botanikus kert, ahol különleges növényeket és természeti képződményeket vehetünk szemügyre. A fő attrakció itt egy hatalmas banyánfa, ami távolabbról nézve egy kisebb erdőnek tűnik, de valójában azt láthattuk, ahogy a fojtófügék családjába tartozó fafajta bekebelezi, és birtokba veszi a környezetét. A banyánfa csemeteként felkúszik egy gazdafára, és miután benőtte azt, szó szerint elfogyasztja. A léggyökereit és szétterülő ágait messze kinyújthatja, néha akár 200 méteres távolságba is, s ha ezek megfelelő helyet találnak, saját törzset növesztenek. Végül készítettünk néhány romantikus képet a Hold-hegy előtti mezőn. Ez a hegy egy boltíves és üreges mészkőhegy, melynek üregébe nézve azt láthatjuk, ahogy a mögötte levő hegyoldal görbülete egy félhold alakját formázza, innen ered az elnevezés. Felejthetetlen pillanatokat éltünk itt át, élvezve Yangshuo idilli és mesebeli hangulatát. Az ultramodern nagyvárosokban csodáltuk Kínát, de ezen a vidéken menthetetlenül bele is szerettünk az országba.

ZHANGJIAJIE NEMZETI PARK

Amikor már azt hittük, hogy szebb helyeket nem fogunk látni Kínában, akkor megérkeztünk a világörökségi Zhangjiajie Nemzeti Parkba, ami a kínai körutazásunk utolsó, vagyis 6. nagyobb állomáshelye volt, ahol a következő napjainkat töltöttük, és ami méltó lezárása és megkoronázása volt a kínai körutazásunknak. Zhangjiajie városában szálltunk meg, amely a nemzeti park közvetlen közelében fekszik. A városközponttól néhány kilométerre található a nemzeti park bejárata, ami taxival könnyedén megközelíthető.

A park földrajzi jellemzői az oszlopszerű képződmények, melyek kialakulása a több millió éves fizikai erózió eredménye. Egyes oszlopok magassága az 1.000 métert is eléri, sőt, meghaladja, így a kilátópontokról elképesztő mélységek és magasságok tárulnak elénk. A sziklaoszlopok tövében sűrű erdő terül el, ahonnan gyakorta párafelhő száll fel, misztikus ködbe burkolva a tájat és a sziklaoszlopokat, ami által olybá tűnik, mintha a sziklaoszlopok a levegőben lebegnének. Egyszerűen leírhatatlan és lenyűgöző ez a látvány és a hangulat.

A túrázás mellett kabinos felvonókkal juthatunk fel a szédítő magasságban levő kilátópontokhoz, de a lélegzetelállító látvány mellett a nemzeti park számos érdekességet rejt. Itt forgatták a világhírű Avatar című film egyes jeleneteit, illetve a filmrendező James Cameron elmondta, hogy a lebegő sziklákhoz a világ különböző pontjain található hegyekből merítettek ihletet, és a fő inspirációt a Zhangjiajie Nemzeti Park oszlopai jelentették. Ennek tiszteletére átnevezték a park egyik kvarc-homokkő oszlopát, az 1.080 méter magas Déli Égoszlopot Avatar Hallelujah-hegynek. A nemzeti parkban található továbbá a híres Bailong üveglift is, ami a Guinness-rekordok közé is bekerült, mint a világ legmagasabb kültéri felvonója. A liftet egy függőleges sziklafal oldalába építettek, és mindössze másfél perc alatt tesz meg 326 métert.

A nemzeti park középső részén találhatók a legnagyobb attrakciók, mint az Avatar-hegy és a Bailong üveglift. Ide jönnek a nagy turistacsoportok is, így ezek a helyszínek eléggé zsúfoltak, ide érdemes korán érkezni. A nemzeti park északi részén található a Tianzi-hegy, ahová kabinos felvonóval juthatunk fel. Ide már nem jönnek fel a nagy turistacsoportok, így itt máris nyugodtabb és autentikusabb helyeket fedezhetünk fel. Érdemes körbejárni a hegyen levő kilátópontokat, ahonnan lehengerlő panorámában gyönyörködhetünk, és elképesztő sziklaoszlopokat vehetünk szemügyre. A nemzeti park déli része pedig szintén egy autentikus, idilli hangulatú hely, ahol a környék egyik legszebb túraútvonala található, ami nem más, mint a Golden Whip Stream völgye. Ez egy 7,5 km hosszú túraútvonalat takar, ami a mesés patakvölgyben, a folyó mentén kiépített sétányokon, 300-400 méter magas sziklafalak között kanyarog. Csodálatos élmény a vidáman csobogó patak mentén és az égig érő sziklafalak tövében túrázni, miközben megfigyelhetjük a dús növényzetet és a gazdag élővilágot. Vadon élő majmokkal is találkozhatunk, akiktől azonban érdemes tisztes távolságot tartani, mert veszélyesek is lehetnek.

A nemzeti parkba a belépő eleve 4 napra szól, ami jól mutatja, hogy hatalmas területről van szó. Legalább 2 teljes napot érdemes itt tölteni, ennyi idő alatt ugyanis már kényelmesen bejárhatók a népszerű kilátópontok, és van lehetőség túrázni a nemzeti park kevésbé ismert részein is. Mi pontosan így tettünk, és tökéletes volt az élmény. A nemzeti park remekül ki van építve, a nagyobb csomópontok között ingyenes transzferbuszok közlekednek. A csomópontoknál büfék és patyolattiszta mosdók is találhatók, innen pedig el lehet indulni több irányba túrázni. Célszerű egy előre összeállított útitervvel nekivágni a nemzeti parknak és célirányosan haladni, máskülönben nincs idő mindent bejárni. Ebben érdemes segítséget kérni a szállásadóktól, ők ugyanis tisztában vannak az aktuális körülményekkel, tudják, ha például le van zárva egy túraútvonal az időjárás miatt, és nagyon szívesen segítenek mindenben, adnak térképet, és segítenek összeállítani egy optimális útitervet. A kabinos felvonókra és az üvegliftre külön belépőjegyet kell venni, de van olyan kombinált belépő, ami mindenre érvényes, és nyilván jobban megéri. Mi minden felvonót és az üvegliftet is kipróbáltuk oda-vissza a 2 nap alatt, így bőven megérte a kombinált jegy. A felvonók és a transzferbuszok használata mellett is 18-20 km-t túráztunk a saját lábunkon mindkét nap, ami szintén jól szemlélteti, hogy mekkora területről van szó. Elengedhetetlen a megfelelő, kényelmes ruházat és túracipő, valamint érdemes rétegesen öltözködni, felkészülve esőre és hidegebb időre, hiszen egy magasan fekvő hegyvidékről van szó, ahol hirtelen és drasztikusan változhat az időjárás.

KÍNA EGYIK LEGKÜLÖNLEGESEBB HELYE: A TIANMEN-HEGY

Felfedeztünk még egy helyet Zhangjiajie városának környékén, ami Kína egyik legkülönlegesebb helye, és egyúttal a körutazásunk fenomenális fináléja volt. Ez pedig nem más, mint a misztikus Tianmen-hegy.

A Tianmen-hegy nem összekeverendő a feljebb említett Tianzi-heggyel, ami a Zhangjiajie Nemzeti Parkon belül található. A Tianmen-hegy egy teljesen különálló helyszín, ami külön belépőjeggyel látogatható. A nemzeti park a várostól északra, míg a Tianmen-hegy a várostól délre helyezkedik el.

A Tianmen-hegynek spirituális jelentőséget tulajdonítanak, a helyiek szerint a hegynek spirituális kapcsolata van Istennel. A hegy oldalában található Tianmen-barlangot a Mennyország kapujának is nevezik. A Tianmen-barlang előtti tér 1.050 méteres magasságban helyezkedik el, ahová kabinos felvonóval juthatunk fel a bejárattól. A térről egy 218 méter hosszú és 999 lépcsőfokból álló lépcsősor vezet fel a Tianmen-barlanghoz. A lépcsősor alján található a Tianmen oltárja, ahol a hívők rendszerint imádkoznak. A helyiek úgy tartják, ez a lépcsősor nemcsak a barlanghoz, hanem a Mennyországba vezet. A lépcsősor nem véletlenül áll 999 lépcsőfokból, ugyanis a 9-es szám különös jelentőséggel bír a kínai kultúrában, ezt tartják a legerősebb és legkedvezőbb számnak a 0-tól 10-ig terjedő skálán, továbbá megegyezik a kiejtése az egyik kínai írásjellel, ami az örökkévalóságot jelenti. A lépcsősoron kilenc lejtő is található, melyek közül öt enyhébb, négy pedig meredek. A kilenc lejtő arra emlékezteti az utazókat, hogy sok lejtő és emelkedő vár ránk az életünk során, számos nehézséget és akadályt kell leküzdenünk a sikerhez, így ez a lépcsősor az egész életutat is szimbolizálja, és spirituális jelentőséget hordoz.

A Tianmen-barlang valójában egy óriási, 131,5 méter magas, természetes sziklaüreg a hegy oldalában. A barlang mellől a hegy gyomrába vájt mozgólépcsőkön juthatunk fel a hegytetőre, amit a hegy peremén kialakított sétányokon és túraösvényeken túrázhatunk körbe. Ez egy elég hosszú és fárasztó, nettó 6-7 órás túra, de abszolút megér minden percet és fáradságot, hiszen az egész hegy egy csoda. A különböző kilátópontokról lélegzetelállító kilátás nyílik a környező tájra, melyet szédítő magasságból csodálhatunk meg. A hegyen több attrakció is várja a túrázókat. Egy külön belépőjeggyel kipróbálhatunk egy nyitott libegőt, mellyel felmehetünk egy magaslati pontra, ahol egy templomot láthatunk. Átkelhetünk egy függőhídon, valamint több üvegpadlós sétányon is sétálgathatunk 1.500 méteres magasságban, a függőleges sziklafal felett, ami egy igazán emlékezetes és egy kissé vérfagyasztó élmény. Az üvegpadlós sétányokra a belépés ingyenes, csupán lábzsákot kell bérelni a sétányok bejáratánál, amelynek díja 5 jüan (kb. 250 forint), és ezt kivételesen csak készpénzben lehet rendezni.

A Tianmen-hegyen töltött napunk volt az utolsó aktív, felfedezős napunk Kínában, ami után már csak a visszautazás Pekingbe, majd a hazautazás volt hátra. Ez a tény és a hegy misztikus, spirituális hangulata is közrejátszott abban, hogy amikor jöttünk lefelé a hegyről, mindketten elérzékenyültünk, és hirtelen feltörtek bennünk az érzelmek. Egy pillanatra megálltunk, átgondoltuk az egész körutazást, majd elmorzsoltunk néhány örömkönnyet, és hálát adtunk ezekért a csodás élményekért, melyeket átélhettünk Kínában.

Ha tervezel utazást Kínába, és érdekel egy letölthető, megvásárolható útikalauz a mi 30 napos utazásunk napra lebontott, részletes útitervével, szállásokkal, hasznos weboldalakkal és applikációkkal, extra tippekkel és tanácsokkal, ami egy komplex tudásanyag, mely mögött több hónapnyi szervezés és kutatómunka, valamint egy hónapnyi intenzív utazás áll, és amelyet a legjobb tudásom és kizárólag a saját tapasztalataink alapján dolgoztam ki, akkor vedd fel velem a kapcsolatot a KAPCSOLAT menüpont alatt vagy a közösségi oldalaink bármelyikén!

Ha tetszenek a blogon szereplő írások, hasznosnak és érdekesnek találod őket, akkor nagyon hálásak lennénk, ha támogatnád a blogunk fennmaradását egy kávé árával IDE KATTINTVA.

Érdemes követni a blogunk Facebook-oldalát, Instagram-profilját és TikTok-csatornáját is, ahol további képes beszámolókat, részletes sztorikat és videós formában megosztott érdekességeket találsz az utazásainkról.

A teljes kínai blogcikksorozat: