Így fedezd fel Kínát saját szervezésben
2024 szeptemberében, a Sárkány évében töltöttünk el egy teljes hónapot Kínában intenzív utazással és felfedezéssel, ami olyan tartalmas és élménydús volt, hogy legalább egy évnek érződött, mégis egy szempillantás alatt eltelt, mert fantasztikusan éreztük magunkat, és nagyon flottul zajlott minden. Ez volt az idei évünk fő projektje, és egy többéves időszak legszebb és legnagyobb volumenű utazása, melynek során számos ikonikus helyre eljutottunk, és bakancslistás élmények sokaságával gazdagodtunk. Hálásak vagyunk, hogy valóra tudtuk váltani ezt a nagy álmunkat is, és most örömmel osztom meg veletek a saját tapasztalatainkat, melyek segítségetekre lehetnek egy kínai körutazás megszervezésében.
MILYEN ORSZÁG KÍNA 2024-BEN?
Sok tévhit és elavult információ kering Kínáról a köztudatban, mivel az 1960-as években még a világ egyik legszegényebb országa volt, de hatalmas fejlődés ment végbe az országban néhány évtized alatt, aminek eredményeképp ma már a világ legfejlettebb országai közé tartozik. Nagyon tetszett a múlt és a jövő lágy összefonódása, ahogy a szupermodern épületek és technikai vívmányok kéz a kézben járnak a több évezredes kultúrával és hagyományokkal. Az egész ország hihetetlenül tiszta és rendezett, a nagyvárosokban is rengeteg a zöld, parkos terület. A környezetvédelem kulcsfontosságú kérdés lett az országban, mindenütt ügyelnek a tisztaságra, a városok utcáin nem látni eldobott szemetet, és mindenhol szelektíven gyűjtik a hulladékot. A járművek túlnyomó többsége már elektromos, amivel gyakorlatilag megszüntették a légszennyezést még a legnagyobb városokban is. Az olyan városok, mint Peking vagy Csungking, a világ legnagyobb metró- és magasvasút-hálózataival rendelkeznek, melyek nemcsak szupermodernek, hanem rendkívül olajozottan működnek, és megbízhatóan el lehet velük jutni az adott város bármely pontjára. Kína azonban nemcsak a városi, hanem a távolsági közlekedésben is remekel, ugyanis az országban néhány évtized alatt kiépült a világ legnagyobb nagy sebességű vasúthálózata, amelynek segítségével a városok közötti távolságokat is könnyedén át lehet hidalni. A közbiztonság kiváló, mindenütt rendőrök és térfigyelő kamerák ügyelnek a rendre, így nyugodtan sétálgathatunk késő este is az utcákon.
Épp az idei évben jártunk Indiában is, ami egy hasonlóan hatalmas területű és túlnépesedett ország, amit az egyre erősödő gazdasága mellett sajnos továbbra is mélyszegénység, kaotikus körülmények, mértéktelen környezetszennyezés és korrupció jellemez. Üdítő volt megtapasztalni a másik végletet Kínában, és öröm volt látni, hogy a megfelelő hozzáállással és célirányos intézkedésekkel egy ilyen óriási ország is lehet rendezett, és tehet hatékony lépéseket az élhetőség és a környezetvédelem felé. Kína egy rendkívül pozitív példa a világgazdaságban, és nagyon sok ország tanulhatna tőle.
Egy kínai utazás igényel ugyan némi extra felkészülést az eltérő fizetési rendszer vagy a nyelvi akadályok miatt, illetve a belföldi turizmus intenzitása miatt a látnivalók felkeresését is célszerű megtervezni és előre megvenni a belépőjegyeket, de a megfelelő időzítéssel és gondos tervezéssel teljesen élvezhetővé lehet tenni az élményeket. Kína tehát nem egy spontán célpont, és mindezek miatt kissé bonyolultnak tűnhet egy kínai utazás megszervezése, de az országban járva már sokkal könnyebben lehet boldogulni és tájékozódni, mint ahogy azt elsőre gondolnánk, hiszen minden egy remekül kitalált és kiépített rendszerben, nagyon flottul zajlik, a helyiek pedig kedvesek, segítőkészek, szívesen odamennek a külföldi turistákhoz érdeklődni, segítséget felajánlani, és noha nem beszélnek angolul, teljesen természetes számukra a különböző fordítógépek vagy applikációk használata. Pontosan tudják, hogy milyen technikai eszközök állnak a rendelkezésükre, és nem félnek használni azokat.
ÉRDEKESSÉGEK KÍNÁRÓL
Kína a világ legősibb folyamatos civilizációja, amely már az ókorban egy önálló és igen fejlett kulturális egységet alkotott. Számos találmány innen indult útjára a legendás Selyemúton keresztül Európába.
A kínaiak találták fel többek közt a papírt, a nyomtatást, az iránytűt és a puskaport, de alighanem a kínai történelem legfontosabb találmánya a jégkrém, melyet az ókori Kínában készítettek először 4.000 évvel ezelőtt tej, rizskeverék és hó kombinálásával. Manapság pedig egy aranyos szokás Kínában, hogy a látnivalóknál az adott nevezetességet formáló jégkrémet árulnak.
2.200 évvel ezelőtt egyesítette Csin Si Huang-ti a kínai fejedelemségeket, megalkotva az egységes Kínát, és saját magát császárrá kinevezve. Innen datálódik az egységes kínai állam, mely egy mindmáig fennálló birodalom.
Kína ma a világ 4. legnagyobb területű országa, a lakosság tekintetében pedig India átvette tőle a vezetést 2023-ban, így jelenleg a világ 2. legnépesebb országa.
A kínai kultúra egyik központi jelképe a sárkány, ami egy erős és pozitív szimbólum: egykor császárok jelképe volt, és a kínai horoszkóp 12 állatjegye közül a sárkány az egyetlen mitikus lény.
A kínai Szecsuán tartomány két ikonikus dolog őshazája. Az egyik a teatermesztés, a másik pedig az óriáspanda. A pandák a világon egyedül itt élnek természetes körülmények között.
Annak ellenére, hogy Kína hatalmas területén több időzóna is áthalad, az országban egységes időt mérnek, amit a pekingi időzónának neveznek.
HASZNOS INFORMÁCIÓK EGY KÍNAI UTAZÁSHOZ
BEUTAZÁS: VÍZUM, REPJEGY
Kína alapvetően vízumköteles ország, de jelenleg (2024-2025) egy átmeneti program keretében több európai ország állampolgárai, így a magyar állampolgárok is vízummentesen utazhatnak az országba. Mi még hagyományos vízumot igényeltünk a nagykövetségen keresztül, mivel abban az időszakban, amikor mi készültünk Kínába, még csak 15 napos tartózkodásra vonatkozott a vízummentesség, mi pedig egy hónapra utaztunk Kínába. Azóta viszont kibővítettek a vízummentességet 30 napos tartózkodásra, így most már tényleg érdemes kihasználni ezt a nagyszerű lehetőséget, hiszen megspórolhatjuk a borsos vízumdíjat és a bonyolult ügyintézést.
Magyarországról jelenleg akár közvetlen járattal is eljuthatunk Kína több nagyvárosába. Mi ezúttal is az Etihad légitársaság oldalán találtunk elég jó ár-érték arányban repjegyet, így Bécsből indulva utaztunk Kína fővárosába, Pekingbe, és a légitársaság székhelyén, az Egyesült Arab Emírségek fővárosában, Abu Dhabiban volt egy átszállásunk.
KÖZLEKEDÉS AZ ORSZÁGON BELÜL, SZÁLLÁSOK, ÉTKEZÉS
Az utazásaink során az autóbérlést részesítjük előnyben az adott országon belüli közlekedéshez, hiszen - kamionos házaspárként - a munkánkból adódóan is imádunk vezetni és a magunk urai lenni, a saját jármű adta szabadság felülmúlhatatlan számunkra. Eddig 4 kontinens több tucat országában vagy városában béreltünk autót, ám Kínában az autóbérlés nem volt opció, ugyanis nem lehet külföldi jogosítvánnyal autót vezetni, s nem fogadják el a nemzetközi jogosítványt. A legjobb és ajánlott közlekedési mód a vonatozás, mert egyrészt olcsó, másrészt pedig a kiterjedt vasúthálózatnak köszönhetően bárhova eljuthatunk vonattal. Kína ráadásul ultramodern nagy sebességű vasúthálózattal rendelkezik, a járatok másodperces pontossággal érkeznek, és minden flottul zajlik. A vonatjegyeket előre, online megvettük, de mivel nehezen lehet boldogulni az állami vasúttársaság oldalán, és a regisztrációhoz helyi telefonszám kell, ezért egy közvetítőn keresztül, a Chinatour.net nevű oldalon vettük meg a jegyeket. Sok tévhit és elavult információ kering a kínai vonatozásról is az interneten. Nincs már olyan, hogy előző nap ki kell menni az állomásra felvenni a jegyeket. Már nem is bocsátanak ki papíralapú jegyeket, minden online zajlik, és az útlevelünk beszkennelésével megyünk át az ellenőrzőkapukon. Kínában ugyanolyan biztonsági ellenőrzés zajlik a pályaudvaron, mint a reptéren, így a járat indulása előtt legalább egy órával ajánlott ott lenni. A kínai nagyvárosokban általában 3-4 pályaudvar van, így oda kell figyelni, hogy jó helyre megyünk-e, és érdemes elég időt szánni a kijutásra.
Összesen közel 4500 km-t utaztunk az országon belül, melynek során 6 nagyobb szakaszt tettünk meg a városok között. Ezek közül 5 szakaszt vonattal, az utolsó és egyben leghosszabb szakaszt pedig egy belföldi repülőjárattal abszolváltuk, mivel ez még a nagy sebességű vonattal is legalább 12 órás út lett volna, így erre az útszakaszra a repülést választottuk, és a helyi Air China légitársaság fedélzetén utaztunk, amivel maximálisan elégedettek voltunk.
A városokon belül pedig a már említett és nagyon fejlett metróval és magasvasúttal közlekedtünk, illetve néhányszor igénybe vettük a helyi Ubert, a Didit is.
A szállásainkat a szokásos módon, a Bookingon keresztül foglaltuk, ami ugyanúgy működik Kínában is, mint bárhol máshol a világon. Az egész körút során 3-4 csillagos, belvárosi hotelekben szálltunk meg, melyeknél a legfőbb szempont a jó elhelyezkedés volt, és maximálisan elégedettek voltunk minden szállásunkkal. A szobák átlagos ára éjszakánként, két főre 18-20 ezer forint körül alakult. A szobaár minden esetben tartalmazott reggelit, és a szobák általában remek felszereltséggel bírtak, érezhető volt, hogy a kínaiak odafigyelnek minden részletre. Számos apró figyelmességgel találkoztunk, mint például korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló ivóvíz, vagy olyan apróságok bekészítése, ami Európában csak a legmagasabb kategóriájú szállásoknál jellemző. Ahhoz képest, hogy Kína mennyire fejlett ország, az árak üdítően alacsonyak, így ár-érték arányban is abszolút megéri hosszabb ideig az országban tartózkodni.
Az étkezéseket szintén olcsón és egyszerűen meg lehet oldani, bár a legtöbb étel kifejezetten csípős. Megkóstoltunk néhány helyi, autentikus fogást, mint a pekingi kacsa, különböző tésztás ételek vagy a töltött tésztabatyuk, de amikor már nem bírta a gyomrunk a sok csípős kaját, akkor mentünk hamburgert enni a nyugati gyorsétteremláncok valamelyikébe, melyek szintén megtalálhatók a kínai városokban. Sok érdekes utcai snacket is árulnak az óvárosok sétálóutcáin.
INTERNET, PÉNZÜGYEK
EU-n kívüli utazásoknál általában szoktunk venni helyi SIM-kártyát, egy ideje viszont ennek egy modernebb, fejlettebb változatát, az AIRALO eSIM-et használjuk, amit nagyon egyszerűen lehet telepíteni a telefonra, miután az applikációban kiválasztottuk és megvettük a nekünk megfelelő adatcsomagot. Lehet, hogy nem mindig ez a legolcsóbb módszer, hiszen a reptéren általában valamivel olcsóbban lehet venni fizikai kártyát az adott országban, de mindenesetre nagyon kényelmes és praktikus megoldás, hiszen nem kell fizikailag cserélgetni a kártyát, és az országba való megérkezéskor rögtön van internetünk, így sok időt és kényelmetlenséget megspórolhatunk vele. Már otthon telepítettük, majd az országba való megérkezés után csak bekapcsoltuk a vonalat, a hálózat pedig prímán működött mindvégig. Ha szeretnéd kipróbálni, akkor regisztrálj ezen a linken keresztül, vagy az applikáció letöltése után használd a MARIA1553 kódot, mellyel kapsz 3$ kedvezményt az első vásárlásból.
Noha Kínában már kiszorulóban van a készpénzes fizetés, a biztonság kedvéért ezúttal is tartottunk magunknál egy kis készpénzt, amit rögtön az országba való megérkezéskor vettünk fel egy reptéri bankautomatából Revolut bankkártyával. Kína hivatalos pénzneme a kínai jüan (CNY), melynek jelenlegi árfolyama: 1 CNY = kb. 53,- HUF. Külföldi utazásoknál rendkívül praktikus a Revolut bankkártya használata akár készpénzfelvételhez, akár kártyás fizetéshez, hiszen a hozzá tartozó applikációban egyszerűen, gyorsan és kedvező árfolyamon tudunk pénzt váltani, majd az adott ország pénznemében fizetni. Ha még nem használod a Revolutot, de szeretnéd kipróbálni, akkor regisztrálj, és igényelj kártyát ezen a linken keresztül!
SPECIFIKUS TUDNIVALÓK EGY KÍNAI UTAZÁSHOZ
Kína egy rendkívül fejlett, modern ország, és az országon belül meglepően könnyen lehet utazgatni, tájékozódni és boldogulni, ám ahhoz, hogy a kínai tartózkodásunk valóban zökkenőmentes legyen, szükség van bizonyos előkészületekre, melyek elmulasztásával még egy pár órás átszállás is bonyolult és kellemetlen lehet Kínában.
Elsősorban célszerű körültekintően megválasztani az utazás időpontját és elkerülni a kínai nemzeti ünnepeket, valamint iskolai szüneteket, mert ezekben a kiemelt időszakokban drasztikusan megnövekszik az egyébként is intenzív belföldi turizmus. Mindenhol tumultus van, a belépőjegyek nagyon hamar elfogynak, sok látnivalóhoz nehezebb vagy szinte lehetetlen bejutni. Nem véletlenül javasolják még a hivatalos turisztikai weboldalakon is a külföldi turistáknak, hogy legyenek körültekintőek ebben a témakörben.
Másodsorban érdemes felkészülni a nyelvi akadályok elhárítására, ugyanis Kínában szinte egyáltalán nem használatos az angol nyelv, ezért sokat segíthet egy fordítógép vagy valamilyen applikáció, melynek segítségével kommunikálhatunk a helyiekkel.
Továbbá tisztában kell lennünk azzal, hogy Kínában be vannak tiltva az általunk ismert és használt, nyugati oldalak és alkalmazások, mint amilyen a Google, Gmail, Facebook, Instagram stb. Ha a megszokott módon szeretnénk internetezni és intézni esetleges ügyeinket, akkor elengedhetetlen egy erős és megbízható VPN használata. Ez egy virtuális privát hálózat (virtual private network), melynek segítségével úgy tudunk internetezni, mintha egy másik országban lennénk. Fontos, hogy már az országba való megérkezés előtt le kell tölteni, mert Kínán belül már ez sem lehetséges. Mi a Nord VPN-t használtuk, és tökéletesen működött mindvégig. Ehhez a témakörhöz tartozik az is, hogy minden applikációnak van helyi, kínai verziója, amelyek közül érdemes néhányat letölteni, megismerkedni velük és begyakorolni a használatukat, de ez már nyilván egyéni preferencia függvénye, hogy ki milyen appokat szokott vagy szeretne használni.
És itt elérkeztünk a negyedik fontos előkészülethez, van ugyanis két olyan kínai applikáció, melyek használata nem opcionális, hanem szinte kötelező, mivel a kínai élet alfái és ómegái, és a továbbfejlesztett fizetési rendszer is ezeken keresztül valósul meg, kiszorítva a bankkártyás fizetést. Ez a két applikáció pedig az Alipay és a Wechat. Mindkettő egy komplex felület, amelyet a fizetésen kívül használhatunk például jegyvásárlásra, tömegközlekedésre, tartalommegosztásra, kommunikációra is.
ÖSSZEGZÉS
Egy hónapot töltöttünk Kínában, és közel 4500 km-t utaztunk az országon belül vonattal és egy belföldi repülőjárattal, miközben 8 városban jártunk, és felfedeztünk 14 világörökségi helyszínt, melyek között olyan ikonikus látnivalók és élmények vannak, mint az agyaghadsereg, a Tiltott Város vagy éppen a kínai nagy fal, ami egyben a világ 7 új csodájának egyike is, ahol ráadásul a 10. házassági évfordulónkon sétálgattunk, amit ezáltal sikerült méltó módon megünnepelni. Ettünk pekingi kacsát Pekingben, teáztunk a teázás őshazájában, Szecsuán tartományban, láttunk óriáspandákat a természetes élőhelyükön, miközben önkénteskedtünk egy rezervátumban. Körbebringáztuk Hszian városfalát, hajókáztunk Dél-Kína karsztvidékén, túráztunk a Zhangjiajie Nemzeti Park égig érő sziklaoszlopai és Avatar-hegyei között. Egy hatalmas, bakancslistás álmunkat sikerült valóra váltani ezzel a körutazással, amiért elmondhatatlanul hálásak vagyunk. Abszolút élhetőnek és kellemes, barátságos hangulatúnak találtuk még a legnagyobb városokat is, sőt, voltak olyan helyek, pillanatok, amikor olyan mélyről jövő és elementáris erővel feltörő érzelmi hatás lett úrrá rajtunk, hogy úgy éreztük, hazaérkeztünk. Kína határozottan az egyik kedvenc országunk lett, és sokáig fogunk még töltekezni az ott szerzett, fenomenális élményekből.
Ha tervezel utazást Kínába, és érdekel egy letölthető, megvásárolható útikalauz a mi 30 napos utazásunk napra lebontott, részletes útitervével, szállásokkal, hasznos weboldalakkal és applikációkkal, extra tippekkel és tanácsokkal, ami egy komplex tudásanyag, mely mögött több hónapnyi szervezés és kutatómunka, valamint egy hónapnyi intenzív utazás áll, és amelyet a legjobb tudásom és kizárólag a saját tapasztalataink alapján dolgoztam ki, akkor vedd fel velem a kapcsolatot a KAPCSOLAT menüpont alatt vagy a közösségi oldalaink bármelyikén!
Ha tetszenek a blogon szereplő írások, hasznosnak és érdekesnek találod őket, akkor nagyon hálásak lennénk, ha támogatnád a blogunk fennmaradását egy kávé árával IDE KATTINTVA.
Érdemes követni a blogunk Facebook-oldalát, Instagram-profilját és TikTok-csatornáját is, ahol további képes beszámolókat, részletes sztorikat és videós formában megosztott érdekességeket találsz az utazásainkról.
Figyelem! A kínai blogcikksorozatban feltüntetett árak és praktikus információk 2024-ben voltak érvényben, a későbbiekben természetesen bármikor változhatnak. Az aktuális információkról mindig érdemes a konzuli szolgálat és az adott ország hivatalos turisztikai weboldalán tájékozódni. Ez az oldal és blogcikk nem egy hivatalos turisztikai tájékoztató, hanem egy személyes blog és élménybeszámoló, mely teljes mértékben a saját és egy adott idősávban szerzett tapasztalatainkon alapul, melyekkel szeretnénk utazási ötleteket, hasznos tippeket és inspirációt nyújtani az utazáshoz.
A teljes kínai blogcikksorozat: