Háromhetes körutazás Mexikóban – a Yucatán-félsziget legszebb látnivalói

2025.06.18

Miután bejártuk Mexikóvárost és környékét, melyről az előző blogbejegyzésben meséltem aprólékosan, egy belföldi repülőjárattal mentünk át a Yucatán-félszigetre, ahol felvettük az előre lefoglalt bérautónkat, és egy kalandos road trip keretében jártuk be 16 nap alatt a félsziget és Mexikó déli részének legjobb látnivalóit, melynek során közel 3.000 km-t tettünk meg Mexikó vadregényes tájain. Ebben a blogbejegyzésben Yucatán tagállamban szerzett élményeinkről mesélek részletesen.

ÉRKEZÉS A YUCATÁN-FÉLSZIGETRE

Mexikóvárosban csupa pozitív benyomások értek minket, imádtuk a város és környékének autentikus hangulatát, de amikor landoltunk a legnagyobb turistagettóban, a cancúni reptéren, és felvettük az előre lefoglalt bérautónkat, máris megtapasztaltuk az ország egy másik arcát és az itteni turistacsapdákat. Az autókölcsönzőnél ugyanis csúnyán le akartak húzni minket, és a foglalásban szereplő ár többszörösét akarták kifizettetni velünk. Másfél órás veszekedés és alkudozás után sikerült megegyeznünk velük, de így is átverve éreztük magunkat, és kissé keserű szájízzel kezdtük meg az autós körutazásunkat a Yucatán-félszigeten.

SPANYOL GYARMATI VÁROSOK YUCATÁN TAGÁLLAMBAN

VALLADOLID, EGY GYARMATI GYÖNGYSZEM

Miután megkezdtük az autós körutunkat a Yucatán-félszigeten, egy hetet töltöttünk el Yucatán tagállamban, bejárva a régió ismert és kevésbé ismert látnivalóit. Az egyik állomáshelyünk ebben a tagállamban Valladolid, a másik pedig Mérida volt, s ebből a két városból csillagtúrázva jártuk be a környéket. Valladolid egy kisebb, barátságos hangulatú, spanyol gyarmati városka. Eredetileg egy maja város volt, de az 1543-ban érkező spanyol konkvisztádorok leigázták a majákat, elfoglalták a várost, és megépítették a mai Valladolidot. A városka történelmi központja igazán kompakt, kellemes, néhány óra alatt kényelmesen körbesétálható. Érdemes tenni egy sétát a hangulatos főtéren (Central Plaza) és parkban, majd betérni a tér mellett álló, középkori templomba (Iglesia de San Servacio), mely a spanyol gyarmati építészet egyik gyöngyszeme. Innen érdemes végigsétálni a Calzada de los Frailes nevű sétálóutcán, melyet kézműves boltok és éttermek szegélyeznek, így érkezünk meg a Parque de Sisal nevű parkba, ahol a Valladolid feliratot is megtaláljuk. A tér mellett pedig az Iglesia y Ex-Convento San Bernardino de Siena nevű, 16. századi templom áll, ami több érdekességet, többek közt eredeti freskókat és katakombákat is rejt.

MÉRIDA, A KÖZPONTI NAGYVÁROS

Mérida a Yucatán-félsziget egyik központi városa, illetve Yucatán tagállam kulturális és intézményes fővárosa. Ez már egy nagyobb, zajosabb város, mint Valladolid, élénk kulturális és társasági élettel. A városban töltött napjaink során bejártuk a hangulatos, történelmi városközpont főbb látnivalóit. Betértünk az olyan spanyol gyarmati templomokba, mint az Iglesia y Ex-Convento de la Mejorada vagy a Catedral de la Ciudad de Mérida. Sétálgattunk, és hosszasan ücsörögtünk a Parque Santa Lucía és a Parque Hidalgo parkokban, de megnéztük a város főterét, a Plaza Grandét is a Mérida felirattal. A főtér körüli épületeknek is érdemes szentelni egy kis figyelmet. Érdekes a Palacio Municipal gyarmati épülete és a Palacio de Gobierno kormányzati palota is, melynek csodás festményekkel díszített termei és folyosói is megérnek egy látogatást.

IZAMAL, A SÁRGA VÁROS

A Yucatán-félsziget egyik gyarmati ékköve és különlegessége Izamal városkája, mely nagyjából félúton helyezkedik el Valladolid és Mérida között. Mi átutazóban álltunk itt meg néhány órára, és egy abszolút ideális félnapos programnak bizonyult, miközben részesei lehettünk egy kis időutazásnak a spanyol gyarmati időkbe. A hangulatos városka már a prehispán időkben is lakott volt, a ma látható formáját pedig a spanyol gyarmatosítás idején nyerte el. Legfőbb látnivalója a városközpontban álló Convento de San Antonio de Padua nevű katolikus templom és kolostor, melynek tágas udvarán órákig el lehet sétálgatni és ücsörögni. Az egész kolostor egy dombon fekszik, amely egykor egy maja piramis volt, melyet a spanyol hódítók teraszossá alakítottak. II. János Pál pápa 1993-ban járt itt a mexikói körútja során, és a helyi lakosok szerint a kolostor a Vatikán zászlaja tiszteletére kapta jellegzetes, fehér-sárga színvilágát. Ma Izamal minden utcája és épülete hasonló árnyalatú, és valószínűleg a kolostor indította el ezt a trendet, de vannak más elméletek is arra vonatkozólag, hogy miért is lett Izamalban a sárga az uralkodó szín. Annyi biztos, hogy a sárgára festett házak egyedi látvány- és hangulatvilágot teremtenek, aminek köszönhetően Izamal népszerű turistalátványosság lett. Érdemes még megnézni a kolostor melletti Itzamná parkot az Izamal felirattal, valamint a közeli maja romokat, Itzmatul és Kinich Kakmó piramisait, melyek ingyenesen látogathatóak, és a romos piramisok tetejére is fel lehet mászni.

CHICHÉN ITZÁ, A VILÁG 7 ÚJ CSODÁJÁNAK EGYIKE

Valladolid környékének fő attrakciója, amiért a legtöbb turista ellátogat ide, nem más, mint az ország talán leghíresebb látnivalója, a világhírű és UNESCO-listás maja romváros, Chichén Itzá, ami egyben a világ 7 új csodájának egyike is. A várost feltehetőleg az 5. században alapították a maják. Az évszázadok során belső viszályok és természeti katasztrófák egyaránt sújtották a területet, így végül lakói elvándoroltak innen, és a 13. század környékén elhagyatottá vált. 1531-ben az érkező spanyol hódítók fedezték fel és foglalták el a romvárost. A város nevének jelentése: az itzai kút kávájánál. Az elnevezés arra a vízgyűjtő területre utal, amelyen a város fekszik. A Yucatán-félszigeten nincsenek felszíni folyók, ezért a félsziget őslakosai a föld alatti víznyelőkből nyerték a vizet. Ezek a Yucatán-félsziget természeti különlegességei, az ún. cenote barlangok, melyek természetes kútként szolgáltak. A város 3 cenote közé épült, melyekből kettő ma is látható a romváros területén. Chichén Itzá legimpozánsabb épülete El Castillo piramisa, ami Kukulkán, a tollas kígyóisten tiszteletére emelt templom, mely számos érdekességet rejt. Nemcsak vallási rituálék helyszíne volt, hanem egy gigantikus naptárként is működött, mely asztrológiai célokat szolgált, ráadásul a templomot egy hatalmas cenote fölé építették, tehát nemcsak a város körül, hanem pontosan a piramis alatt is található egy föld alatti barlang. A barlangoknak rituális jelentőséget tulajdonítottak, ezért gyakran építettek templomokat barlangok fölé. De hogy honnan tudták a maják 1500 éve, hogy egy 5 méter vastag mészkőréteg alatt egy gigantikus cenote helyezkedik el, rejtély…

HASZNOS TIPPEK CHICHÉN ITZÁ FELFEDEZÉSÉHEZ

Chichén Itzá Valladolidtól kb. 50 percnyi autóútra helyezkedik el, de szervezett túrák keretein belül is elérhető. A romváros hatalmas területen fekszik, alapos bejárása minimum félnapos program. Mi közel 4 órát töltöttünk itt, és a terület egyes részeire még így sem jutottunk el.

A romváros reggel 8 és délután 5 között tart nyitva. Itt is érvényes az aranyszabály, miszerint érdemes korán jönni, mivel a cancúni hotelzóna turistabuszai 10 óra körül érkeznek, így nyerhetünk kb. 2 órát, mielőtt a romvárost elárasztják a turisták. Mi reggel 7.30 körül értünk ide, és már voltak néhányan rajtunk kívül, a következő percekben pedig hatalmas sor gyűlt össze mögöttünk, tehát nyitásra érkezve sem leszünk egyedül, de akkor még teljesen elviselhető a légkör. A bejáratnál biztonsági ellenőrzés van, átnézik a táskákat - fotóállványt tilos bevinni. A bejáratnál van egy látogatóközpont, mosdó és szuvenírboltok, de maga a régészeti terület is tele van árusokkal, ami bazári hangulatot eredményez, és sokszor elvonja a figyelmet a romokról. Ipari szinten űzik a turistakopasztást - vásárlásnál alkudni kötelező! A turistalehúzás a belépőjegyek áraiban is megmutatkozik. A parkolás 120 peso, ezt csak készpénzben lehet rendezni. A belépőjegy két részből áll, amit két egymás mellett levő kasszánál kell kifizetni. Ennek díja fejenként 571 + 100, vagyis 671 peso, amit bankkártyával is lehet rendezni. Ez így összesen kettőnknek a jelenlegi árfolyam szerint ~26.000 forintunkba került, ami életünk egyik legdrágább belépőjegye.

Összesen 9 maja romvárost jártunk be a Yucatán-félszigeten, és nem Chichén Itzá lett a kedvencünk, sőt, még a top 3-ba sem került be. Az eddig látott 5 világcsodánk közül is Chichén Itzá került az utolsó helyre, mint a legdrágább és legkevésbé autentikus helyszín. Nyilván egyszer az életben ezt is látni kell, számunkra is bakancslistás volt, és hálásak vagyunk, hogy sikerült ide is eljutnunk, de összességében nem nyűgözött le annyira.

MAJA ROMVÁROSOK YUCATÁN TAGÁLLAMBAN

A világörökségi és a világ 7 csodája közé tartozó Chichén Itzá igazából csak a jéghegy csúcsa, ami a maja romvárosokat illeti. A Yucatán-félszigeten ugyanis több tucat maja romterület található, melyek közül a legtöbb alig ismert és igazán autentikus hangulatú. Megéri minél többet felkeresni, hiszen a hasonló építészeti elemek mellett mindegyiknek megvan a maga szépsége, jellegzetessége, előnye, érdekessége. Ebben a tagállamban a fent leírtakon kívül további két jelentősebb maja romvárost fedeztünk fel. Az egyik Ek Balam volt, ami egy kisebb romváros Valladolid közelében, egy-két óra alatt bejárható. A romváros érdekességei közé tartoznak a restaurált domborművek és a híres jaguártrón, továbbá fel lehet mászni egyes épületek tetejére, ahonnan pazar kilátás nyílik a romvárosra és a környező erdőre. A belépő viszont itt is két részből áll, és igen borsos: 471 + 100 peso, vagyis kettőnknek összesen ~20.000 forint volt. A másik romváros Uxmal, ami Mérida közelében található, és az UNESCO által létrehozott Világörökség része. Ez egy elég nagy és viszonylag jó állapotban fennmaradt romváros, két-három óra alatt lehet alaposan körbejárni. Nemcsak látványos és leletekben gazdag, hanem a hangulata is autentikus. A belépő szintén nagyon drága, és az előző romvárosokhoz hasonló rendszerben működik: 481 + 100 peso, vagyis kettőnknek összesen ~21.000 forint volt.

CENOTÉK A YUCATÁN-FÉLSZIGETEN

A cenote barlangok Mexikó egyedülálló természeti csodái. Ezekből a különleges, föld alatti barlangüregekből több ezer található a mexikói Yucatán-félszigeten, és folyamatosan fedeznek fel újakat is. A félsziget egy hatalmas mészkőlemez, s így a karsztosodás révén alakultak ki a felszíni mészkőrétegek alatt ezek a misztikus üregek, melyek az évezredek során feltöltődtek esővízzel. A cenotékban teljesen legálisan fürdeni is lehet, ami igazán üdítő élmény a trópusi hőségben. Vannak teljesen zárt cenoték, de olyanok is, ahol egy természetes lyukon keresztül árad be a napfény a barlangba. Egyes cenoték teteje pedig az évezredek alatt beomlott, így egy nyitott medence lett belőlük. A cenoték a maja kultúrában is fontos szerepet játszottak. A maják a városaikat mindig cenoték közelébe építették, hiszen innen nyerték a friss vizet, továbbá spirituális jelentőséget is tulajdonítottak nekik, és túlvilági átjáróknak tartották őket.

Érdemes minél több cenotét felkeresni egy mexikói körút során, hiszen egyrészt mindegyik más és egyedi, másrészét pedig unikális élményeket nyújtanak, hiszen a világ nem sok szegletében van lehetőség arra, hogy szabadon lubickoljunk egy barlangi tóban, a hatalmas cseppkövek között úszkálva, vagy akár egy 50 méter mély víznyelőben. Vannak nagyon népszerű, közismert cenoték, de a jó hír az, hogy szép számmal akadnak köztük rejtett gyöngyszemek is, ahol jó eséllyel egymagunk élvezhetjük a barlangi fürdőzést.

A legtöbb cenote Valladolid, Mérida és Tulúm környékén található. Mi Valladolid és Mérida környékén fedeztünk fel 3-3 ilyen típusú látnivalót, tehát összesen 6 cenote barlangot néztünk meg Mexikóban. Autentikus élményeket kerestünk, így tudatosan olyanokat választottunk, amik kevésbé ismertek, a városoktól távolabb helyezkednek el, és nincsenek benne minden mexikói beszámolóban.

Valladolid környékén az első a Cenote Choj Ha volt, ami egy zárt barlang óriási és gyönyörű cseppkőoszlopokkal. A belépő 200 peso. A második a Cenote Pueblo Fantasma volt, ahol a napfény egy természetes lyukon árad be a barlangba, csodás fényjátékot eredményezve. Lélegzetelállító látványt nyújt egy óriási, leszakadt sziklatömb a tó közepén, a plafonról pedig hatalmas cseppkövek lógnak. A belépő 150 peso. A harmadik pedig a Cenote Secreto Maya volt, ami egy kb. 50 méter mély, a felszín felé nyitott víznyelő, amelybe több platformról ugrálni is lehet, ami családok és kalandvágyók számára jó szórakozási lehetőség. A belépő 250 peso. Az első kettő telitalálat volt, nemcsak a pazar látvány, hanem az autentikus hangulat miatt is - mindvégig egymagunk élvezhettük a hely páratlan atmoszféráját, ami lenyűgöző élmény volt, és ki is alakult bennünk, hogy a zárt, misztikus félhomályba burkolódzó és cseppkövekben gazdag cenoték az abszolút kedvenceink.

Méridában is tartottunk egy cenotés túranapot, melynek során itt is 3 cenotét cserkésztünk be a város környékén egy nap leforgása alatt. Az első a Cenote Tza-Ujun-Kat volt, ami egy csodás és tágas barlang látványos cseppkövekkel. Természetes fény árad be egy nagy lyukon keresztül a barlangba. Kiépített platformokról lehet ugrálni a mélyebb részeken. Nyitásra érkeztünk ide, és több, mint egy órán keresztül egyedül voltunk, aztán elkezdtek szállingózni más kirándulók, mert egyébként viszonylag népszerű hely, így ide mindenképp érdemes korán jönni. A belépő itt volt a legolcsóbb, mindössze 60 peso. A második a Cenote Hool Kosom volt. Ez a cenote lényegében csak egy nagy üreg, ahová egy felszíni résen át jut be természetes fény. A lépcsőkön leereszkedve, egy kiépített stégre érkezünk, ahonnan be lehet menni a vízbe. Itt már sokan voltak, amikor ideértünk délelőtt 11 körül. Később pár percre kiürült a hely, akkor tudtunk képeket, videókat készíteni egymásról. Jól néznek ki a sziklaüreg oldalán lógó indák és gyökerek, valamint a barlang bejáratánál is egy hatalmas fa gyökerei hálózzák be a lépcsőket, ami igazán vadregényes hangulatot teremt. A belépő 100 peso. A harmadik egy igazi kuriózum, rejtett kincs és az egyik legkülönlegesebb mexikói élményünk volt: Cenote Aktun-Ha. Itt már a barlang megközelítése is kalandos és különleges, ugyanis egy szűk nyíláson és egy 10 méter hosszú, rozsdás és ingatag vaslétrán kell lemászni a barlangba, ahol egyenesen a barlangi tó közepébe érkezünk. Eleinte eléggé ijesztőnek tűnt az egész, de egyúttal egy hatalmas kalandot és adrenalinlöketet is jelentett. Odalent pedig aztán egy titkos csodavilág várt ránk, ahol 2 órán át élveztük a felhőtlen lubickolást a barlang kristálytiszta vizében, miközben csak a miénk volt az egész helyszín.Végül a legszenzációsabb élményünk lett egész Mexikóban, egyszerűen imádtuk. A belépő 100 peso.

HASZNOS TIPPEK ÉS TANÁCSOK A CENOTÉK FELFEDEZÉSÉHEZ

Sok cenote helyi családok birtokán helyezkedik el, ahol a belépőt jellemzően csak készpénzben lehet fizetni, a parkolás pedig mindenhol ingyenes. A cenoték bejárata mellett vannak mosdók, zuhanyzók és öltözők. Adnak mentőmellényt, amit elvileg kötelező viselni, a gyakorlatban senki nem ellenőrzi, úgyhogy le lehet venni, de hasznosnak bizonyul akkor is, ha jó úszó valaki, hiszen a cenoték átlagosan 8-10 méter mélyek, és sokszor kiszámíthatatlan, hogy hol mélyül a víz, így a mellény ad egy biztonságérzetet az ismeretlen terepen. Érdemes vízicipőt és akár úszópólót is viselni, ami sokat segít a megcsúszások, sérülések, karcolások elkerülésében. Az élővilág és a víz tisztaságának megóvása érdekében le kell zuhanyozni, mielőtt bemegyünk a vízbe. A naptej vagy rovarriasztó spray károsítja az ökoszisztémát. Dicséretes dolog, hogy igyekeznek odafigyelni a környezetvédelemre. Azok a cenoték, amelyekben mi fürödtünk, gyönyörűek és kristálytiszta vizűek voltak, mindannyiunk felelőssége, hogy ez így is maradjon. Minden cenotéra érdemes legalább 2 órát szánni, hogy alaposan kiélvezzük a lubickolást. Azok a cenoték, amelyeket mi bejártunk, a városok 40-50 km-es körzetében helyezkednek el, így 3 cenote kényelmesen belefér egy napi programba.

Ha tetszenek a blogon szereplő írások, hasznosnak és érdekesnek találod őket, akkor nagyon hálásak lennénk, ha támogatnád a munkánkat és a blogunk fennmaradását egy kávé árával IDE KATTINTVA.

Érdemes követni a blogunk Facebook-oldalát, Instagram-profilját és TikTok-csatornáját is, ahol további képes beszámolókat, részletes sztorikat és videós formában megosztott érdekességeket találsz az utazásainkról.

Figyelem! A mexikói blogcikksorozatban feltüntetett árak és praktikus információk 2025 tavaszán voltak érvényben, a későbbiekben természetesen bármikor változhatnak. Az aktuális információkról mindig érdemes az adott látnivaló vagy az ország hivatalos turisztikai weboldalán tájékozódni. Ez az oldal és blogcikk nem egy hivatalos turisztikai tájékoztató, hanem egy személyes blog és élménybeszámoló, mely teljes mértékben a saját és egy adott idősávban szerzett tapasztalatainkon alapul, melyekkel szeretnénk utazási ötleteket, hasznos tippeket és inspirációt nyújtani az utazáshoz.

A teljes mexikói blogcikksorozat: