Öt nap Isztambulban - Városnézés, látnivalók, hasznos tippek

2022.05.24

Isztambul. Egykori birodalmak fővárosa. Kultúrák, vallások, kontinensek találkozása. Egy kis keleti misztikum Európában, egy kis nyugati modernség Ázsiában. Isztambul. Az egzotikusan csengő városnév hallatán mindenkinek hasonló életképek ugranak be. Minaretek égbe törő tornyai, melyek kecsesen magasodnak a mecsetek kupolái fölé. Pazar palotakomplexumok, melyekben betekintést nyerhetünk az egykori szultánok fényűző életébe. A bazárok színes-szagos forgataga. A sirályok rikácsolása a Boszporusz felett. A naplementében felcsendülő müezzinének. Isztambul. Az egyetlen város a világon, mely három nagy világbirodalom (Keletrómai, Bizánci, Oszmán) fővárosa is volt, noha ma már nem Isztambul Törökország fővárosa. Törökország egyike a világ néhány transzkontinentális országának, vagyis azoknak, amelyek két kontinens területén fekszenek, ezen országokon belül pedig Isztambul az egyetlen olyan város, mely közvetlenül két földrész határán fekszik. Egy egyedülálló metropolisz több évezredes történelemmel és megannyi fantasztikus élménnyel.

Van úgy, hogy egy konkrét, bakancslistás látnivaló inspirál egy utazást, s ha már ott vagyunk, akkor igyekszünk kihozni belőle a maximumot és alaposan körbejárni az adott országot. Így utaztuk be Egyiptomot a gízai piramisok miatt vagy Jordániát Petra romvárosa révén. Van olyan is, amikor egy országot úgy en bloc szeretnénk felfedezni az autentikus légköre miatt. Ilyen volt Omán, ami a legmisztikusabb és az egyik legmesésebb ország, ahol valaha jártunk. Mindeközben pedig menthetetlenül beleszerettünk a Közel-Kelet világába: az arab kultúrába, az iszlám építészetbe, a mecsetek misztikus hangulatába, az alkonyat bíbor színeiben felcsendülő müezzinénekbe, a bazárok forgatagába, a sivatag nyugalmába, a beduinok vendégszeretetébe, a török kávéba, az ízek harmóniájába, a keleti fűszerekbe, a különleges illatokba, a finom kelmékbe. Mivel most nem volt alkalmunk elutazni hosszabb időre, úgy gondoltuk, hogy egy isztambuli városnézés kiváló alkalom lehet arra, hogy rövid idő alatt, Európát szinte el sem hagyva, újra belekóstoljunk a misztikus Kelet világába, és megragadjuk azt az esszenciát, ami már nagyon hiányzott az elmúlt egy-két évben.

2022 áprilisában töltöttünk el 5 teljes napot Isztambulban, melynek során igyekeztük feltérképezni a város főbb látnivalóit. Az egykori Konstantinápoly alapos felfedezéséhez több hétre vagy hónapra is szükség lenne, hiszen a 16 milliós megapolisz eleve óriási területen fekszik, a több évezredes történelemnek köszönhetően pedig rengeteg látnivalóval büszkélkedhet, emellett az egyes múzeumok és paloták egyenként is monumentálisak, így a bejárásuk sok időt és energiát vesz igénybe. Mindenesetre kihoztuk a maximumot a rendelkezésünkre álló időből, s kaptunk egy kiváló keresztmetszetet és kóstolót mindabból, amit Isztambul nyújtani tud az idelátogató turistáknak.

Általában kettesben utazunk a férjemmel, de néha adódik egy-egy kivétel. Ilyen volt például, amikor pár éve elvittük a keresztfiunkat a finnországi Lappföldre, most pedig a szüleimnek ajánlottuk fel a lehetőséget, hogy ha van kedvük, akkor jöjjenek el velünk Isztambulba. Ebből rögtön adódtak bonyodalmak. Egy héttel az indulás előtt édesapám megcsúszott, és eltörte a kezét, ráadásul néhány nappal később elveszítette a pénztárcáját is minden iratával, pénzével és bankkártyájával (még szerencse, hogy az útlevele otthon volt, a fiókban...). Nem kevés izgalmat okozott mindezzel, de a kezdeti döccenők után végül minden nagyszerűen alakult, és maximálisan teljesítettük a betervezett programot, őket pedig dicséret illeti, amiért 60+ évesen remekül bírták az általunk diktált és megszokott, nem éppen nyugdíjas tempót. Így vágtunk tehát neki négyesben és ezúttal is saját szervezésben ennek az isztambuli kiruccanásnak.

PRAKTIKUS INFORMÁCIÓK, HASZNOS TIPPEK

Repjegy - a Turkish Airlines légitársasággal utaztunk, a retúr repjegy ára fejenként 62.500 Ft volt közvetlenül a légitársaság oldalán foglalva.

Reptéri transzfer - a szállásunkon keresztül intéztünk transzfert, melynek ára 45 EUR volt. Mivel négyesben utaztunk a szüleimmel, így ez most kényelmesebb és 4 főre abszolút rentábilis volt.

Szállás - egy városnézős kiruccanás során fontos szempont a központi elhelyezkedés, emellett én nagyon szeretem, ha van tetőterasz és szép kilátás a városra. Volt már jó ár-érték arányú, központi fekvésű és szuper tetőterasszal rendelkező szállásunk Prágában, Athénban vagy Jordánia több városában (Madaba, Ammán), s most Isztambulban is sikerült kifognunk egy, számunkra tökéletes szállást ilyen paraméterekkel. A 4 csillagos Mehmet Bey Suites nevű szálláshelyen foglaltunk egy 4 fős apartmant, ami 4 éjszakára 161.000 forintba került, reggelivel.

Tömegközlekedés - mi alapvetően szeretünk sokat sétálni egy városban is, hiszen gyalogosan lehet a legjobban felfedezni a várost és átérezni a hangulatot. Isztambul viszont hatalmas, és minden városrészben vannak látnivalók, így néhányszor igénybe vettük a különböző tömegközlekedési eszközöket. A városi közlekedés fejlett és jól szervezett, van busz, villamos, felvonó, sikló és öt metróvonal is, a Boszporuszon pedig gyakori kompjáratok közlekednek a két földrész között. A különböző közlekedési eszközök vonalai prímán összekapcsolódnak egymással, és egy egységes jeggyel használhatók. Be lehet szerezni egy feltöltős kártyát (Istanbulkart), vagy egyszerű vonaljegyeket is lehet váltani. Minden állomásnál van automata az Istanbulkart feltöltéséhez vagy a vonaljegy megváltásához. Egy vonaljegy 15 TL (kb. 1 EUR), az ázsiai oldalon, az M5-ös metrónál 32 TL. Egyetlen negatívumként éltük meg, hogy az automaták csak készpénzt és kis címleteket fogadnak el, így kicsit macerás volt mindig aprót szerezni.

Étel-ital - nyilván senkinek sem kell bemutatni az olyan tipikus török ételeket és italokat, mint a török tea, török kávé, döner kebab, köfte vagy a baklava. Ugyanígy nem kell regélnem a híres török vendégszeretetről és a helyiek kedvességéről sem, ami méltó módon megkoronáz, és teljessé tesz egy török kiruccanást. Konkrét éttermeket nem tudok ajánlani, mivel mi sosem név szerint térünk be egy adott helyre, hanem a pillanatnyi megérzésünk alapján. Általában kerüljük a lehúzós, turistás éttermeket, és nagyon szeretjük az egyszerűbb, utcai büféket, ahol a helyiek is esznek - így nemcsak olcsóbban megússzuk az étkezést, de picit jobban átérezhetjük az adott város igazi hangulatát is. Ha ránézésre szimpatikus egy hely, és azt látjuk, hogy jönnek-mennek ott a helyiek, akkor biztosan jól főznek, és frissek az ételek. Isztambul pedig nagyon klassz város a kulináris élvezetek terén is, nyugodt szívvel ehetünk lényegében bárhol, biztosan nem fogunk csalódni. Az árakon viszont picit meglepődtünk, ugyanis nem kifejezetten olcsó város. Hiába voltunk földrajzi értelemben Európa és Ázsia határán, az árak inkább a nyugat-európai színvonalhoz hasonlítottak.

Látnivalók - a város történelmi központja, a klasszikus értelemben vett óváros az európai oldalon fekvő, pontosabban az Aranyszarv-öböltől délre eső, háromszög alakú Sultanahmet városrész, melynek gyökerei egészen az ókorig nyúlnak vissza. Ez egy zajos, nyüzsgő, turistás negyed, ahol a több évezredes történelem élénken lüktet a kockaköves utcákon és a bazárok zegzugos útvesztőiben. Itt található a legtöbb látnivaló és a város négy világörökségi helyszíne, melyek egy komplex tételt alkotnak a Világörökségi Listán az 'Isztambul történelmi területei' megnevezés alatt. Ebben a városrészben érdemes megszállni is, hiszen alighanem itt fogjuk tölteni az időnk legnagyobb részét. Az Aranyszarv-öböl mélyen benyúlik a szárazföldbe, kettévágva ezzel az európai oldalt. Az öböltől északra fekvő, még mindig európai terület egy viszonylag modernebb rész, ahol szintén sok látnivaló van, így itt is érdemes tenni egy nagy kört. Az ikonikus tengerszoros, a Boszporusz másik oldalán pedig a város ázsiai része terül el, ami egy teljesen más hangulatú, sokkal fejlettebb, rendezettebb, csendesebb, nyugodtabb városrész, ahová szintén érdemes átjönni a menetrend szerinti kompjáratok egyikével.

MECSETEK

Isztambul első számú látnivalói egyértelműen a csodás mecsetek, melyekből nincs hiány az egykori Konstantinápolyban: több ezer dzsámi található a városban a legapróbb, meghitt kis szentélyektől elkezdve egészen a gigantikus, lenyűgöző szépségű óriásmecsetekig. Az ott töltött néhány napunk alatt összesen 5 mecsetet látogattunk meg:

Hagia Sophia - nemcsak a leghíresebb mecset, de kétségkívül az egész város legikonikusabb látnivalója az óváros szívében található Hagia Sophia (ejtsd: Ajaszofia; jelentése: Szent Bölcsesség). A világörökségi templomkomplexum 537-ben épült egy korábbi bazilika romjaira I. Justinianus császár jóvoltából. Kezdetben bizánci bazilikaként működött, és a megépülését követő évszázadokban a világ legnagyobb egyházi építménye volt. Amikor 1453-ban a törökök elfoglalták az egykori Konstantinápolyt, mecsetté alakították át az épületet. 1934-ben, a Török Köztársaság megalakulása után szekuláris múzeum lett, 2020-tól pedig újra mecsetként funkcionál. Az épületkomplexum számos érdekességet és különleges építészeti megoldásokat rejt. Az 56 méteres belmagasságú, aranyozott mozaikokkal díszített főkupola alkotta hatalmas, légies tér lenyűgöző látványt nyújt, ugyanakkor a kupola komoly támasztórendszerrel rendelkezik, ami félkupolákból és masszív tartópillérekből áll. A falakat és a mennyezetet díszítő keresztény motívumok és az iszlám építészetre jellemző arab írások egy sajátos egyveleget alkotnak. A magas beltér miatt érdemes távcsövet hozni, hogy alaposan szemügyre tudjuk venni a különböző mozaikokat.

Kék mecset - az Hagia Sophiával szemben magasodik a Kék mecset, eredeti nevén az Ahmed szultán-mecset, ami a névadó szultán dicsőségére épült. Jelenleg épp restaurálás alatt áll, így csak egy kis részét tudtuk megnézni. Érdemes egy kis figyelmet szentelni a mecset környékének, a hozzá tartozó sírhelyeknek, többek közt Ahmed szultán türbéjének is.

Szulejmán-mecset - a szintén világörökségi Szulejmán-mecset, melyet a névadó Szulejmán szultán építtetett saját dicsőségére a 16. században, az egyik legszebb és leghíresebb uralkodói dzsámi Isztambulban. A mecsetnek négy minaretje van, rajtuk pedig összesen 10 díszes erkély található, melyek Szulejmán uralkodását szimbolizálják: ő volt a 4. oszmán szultán, aki Isztambul városa felett uralkodott, és a 10. szultán az Oszmán Birodalom megalakulása óta. Nemcsak maga az épületkomplexum csodálatos, hanem az elhelyezkedése is lehengerlő: egy dombtetőn fekszik, így az udvaráról fantasztikus kilátás nyílik a város egy részére, az Aranyszarv-öbölre és a Boszporuszra.

Ortaköy mecset - Ortaköy városrészben, egészen a tengerparton áll a kisebb méretű Ortaköy mecset, mögötte pedig a Boszporusz-híd látható. Elhelyezkedéséből fakadóan a város egyik kedvelt fotópontja, de érdemes betérni a mecsetbe is, hiszen a beltere is csodaszép.

Camlica mecset - Isztambul ázsiai oldalán, Üsküdar városrészben található a város egyik legújabb és legjelentősebb látnivalója, a Camlica mecset, ami 2019-ben nyitotta meg kapuit. A Camlica mecset jelenleg nemcsak Isztambul, hanem egész Törökország legnagyobb mecsete: a dzsámi hat minarettel rendelkezik, a fő imaterem pedig 60 ezer hívő befogadására képes. A rekordméretű és igazán fényűző mecset megépítése a modern Törökország megaprojektjeinek egyike volt. Monumentális méretek, vakítóan fehér márványudvarok, pazar elegancia jellemzi. S ha mindez nem lenne elég kecsegtető, a mecset egy nagy domb tetején magasodik, körülötte pedig egy gyönyörű parkos terület fekszik árnyas sétányokkal és hangulatos pihenőhelyekkel, ahol akár órákig el lehet bóklászni, az innen nyíló kilátás a városra pedig tényleg szenzációs. Noha még mindig az ománi Kábúsz szultán-mecset a legszebb és legnagyobb, ahol eddig (!) jártunk, szorosan mögötte a második jelenleg a Camlica mecset.

MÚZEUMOK ÉS PALOTAKOMPLEXUMOK

Isztambul múzeumai közül egyet választottunk ki, mégpedig a Régészeti Múzeumot, ami már önmagában véve is egy óriási komplexum, melynek alapos bejárása 3-4 órát igényel. A komplexum három épületből áll, melyekben elképesztő műkincseket vehetünk szemügyre több nagy történelmi korszakból. Az első épületben többek között az ókori Mezopotámiából származó leleteket tanulmányozhatunk. A legnagyobb épületben található a legjelentősebb szekció, ahol betekintést nyerhetünk több nagy ókori birodalom történetébe. Egyiptomi múmiák és szarkofágok, görög kerámiaedények és használati eszközök, valamint római császárok életnagyságú márványszobrai kápráztatják el a látogatókat. Olyan különleges régészeti leletek is megtalálhatóak itt, mint például egy márványoroszlán, mely a halikarnasszoszi mauzóleum homlokzatát díszítette, ami az ókori világ 7 csodájának egyike volt, amíg el nem pusztult egy földrengésben. Romjai a mai Törökország területén, Bodrum városa mellett találhatóak. A múzeum harmadik nagy épületében pedig a középkori iszlám képzőművészetekkel ismerkedhetünk meg. A Régészeti Múzeum nem tartozik a város legnépszerűbb látnivalói közé; miközben máshol tömeg volt, itt alig lézengett pár látogató rajtunk kívül, és valahogy a különböző utazós beszámolókban sem igazán lehet olvasni róla, pedig abszolút érdemes felfedezni. Sok múzeumban jártunk már világszerte, de ez az egyik legszebb és leggazdagabb gyűjtemény, amit valaha láttunk.

Közvetlenül a múzeum mellett terül el az ikonikus Topkapi Palota épületkomplexuma, amelynek felfedezésére szintén legalább 3-4 órát érdemes szánni. Az Oszmán Birodalom megalakulása után lett ez a palota a mindenkori oszmán szultán rezidenciája, s 400 évig szolgált a szultánok székhelyéül. A komplexum négy nagy udvarból és az udvarokról nyíló épületek tucatjaiból áll. A legszebb és leghíresebb rész a hárem, ahová egy külön belépőjegyet is kell váltani, de olyan további helyiségeken keresztül is bepillantást nyerhetünk az egykori szultánok fényűző életébe, mint amilyen a könyvtárszoba vagy a trónszoba. Az egyik legkülönlegesebb és legmisztikusabb szekcióban szultánok személyes tárgyait és különböző vallási ereklyéket láthatunk, egy külön szobában pedig csak olyan tárgyakat vehetünk szemügyre, melyek a mekkai Kába szentélyből származnak, ami a muszlimok legszentebb helye Szaúd-Arábiában. A palota negyedik nagy udvara egy csodaszép márványteraszban végződik, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a városra. Itt található egy aranyozott pavilon is, amely alatt a mindenkori szultán elfogyasztotta iftárját, vagyis az ünnepi lakomáját a ramadán, a muszlimok szent böjti hónapjának végén.

A város másik híres palotája a Dolmabahce Palota, ami a későbbi évszázadokban vált a szultánok újabb rezidenciájává. Ez egy modernebb komplexum, ahol gyönyörűen berendezett termeken, társalgókon, háremszobákon sétálhatunk végig.

TEREK, PARKOK, BAZÁROK, SÉTÁLÓUTCÁK

Az óváros szívében található az egykori hippodrom, ami az ókori Görögországban és a Bizánci Birodalomban használt, lóversenyek lebonyolítására szolgáló, ovális alakú versenypálya. Ma egy nagy tér, ahol két egyiptomi obeliszk áll. Innen nyílik a Sultanahmet Park, amelynek két oldalán, egymással szemben magasodik a két ikonikus nagymecset, az Hagia Sophia és az Ahmed szultán-mecset, melyekről feljebb olvasható a leírás. Érdemes betérni a közelben fekvő, hatalmas Gülhane Parkba is, ahol gyönyörű virágágyások, szökőkutak, emlékművek és hangulatos sétányok között pihenhetünk meg a fárasztó városnézés közben. Mivel áprilisban utaztunk Isztambulba, tanúi lehettünk az ottani tulipánvirágzásnak, ami egy igazán különleges, extra élményt nyújtott. A tulipán eredeti őshazája Törökország. Az Oszmán Birodalom idején exportálták innen az első tulipánhagymákat Hollandiába, ezután lett ott is nagy sláger a tulipánvirágzás. A tulipán egyébként Törökország egyik nemzeti szimbóluma is, ami sok helyen visszaköszön: dekorációkban, ruházati termékeken, párnahuzatokon, edényeken, építészeti elemekben. A tulipánvirágzás idején pedig csodás látványt nyújtanak a színpompás tulipánágyások a város parkjaiban. Ha tehetitek, mindenképp ekkorra időzítsetek egy isztambuli látogatást!

Isztambul egyik jelképe és kihagyhatatlan látnivalója a Nagy Bazár, ami a világ legnagyobb fedett piaca, és hamisítatlan, keleti őskáosz jellemzi. Igazából egy gigantikus vásárcsarnok az egész, ráadásul eléggé turistás és drága is. Nekünk személy szerint sokkal jobban tetszett a közeli, kisebb és autentikusabb Fűszerbazár, ahol olyan keleti fűszereket és parfümolajokat szerezhetünk be jutányos áron, mint a tömjén, a kardamom vagy a jázminolaj.

Ha elhagyjuk a szorosabb értelemben vett óvárost, és átsétálunk a Galata hídon az Aranyszarv-öböl északi oldalára, akkor érdemes megnézni az Istiklal Caddesi nevű sétálóutcát, melyet boltok s éttermek szegélyeznek, és ahol egy cuki nosztalgiavillamos is közlekedik. Ha végigsétálunk ezen az utcán, megérkezünk a híres Taksim térre, ami a modern Isztambul egyik központi tere. A tér közepén egy háborús emlékművet láthatunk, a tér mellett pedig egy nagy park terül el.

KILÁTÁS ÉS EGYÉB KÜLÖNLEGES ÉLMÉNYEK

Az egyik legszebb kilátás a városra kétségkívül az ikonikus Galata-toronyból nyílik, ami szintén Isztambul egyik emblematikus épülete. Az 500-as évek elején épült, eredetileg világítótoronynak szánt torony megépülése ugyancsak I. Justinianus császár nevéhez fűződik. A kilátótorony önmagában is egy igen impozáns építmény, az odafentről nyíló, 360 fokos körpanoráma pedig lélegzetelállító. Lift visz fel a nyolcemeletes torony 6. emeletéig, innen pedig további két emeletet gyalog kell megtenni a panorámateraszig. Lefelé viszont érdemes mind a 8 emeleten végigsétálni, ugyanis minden emeleten interaktív kiállításokat, maketteket, korabeli képeket nézhetünk végig a város és a torony történetéről.

Ha már eleget andalogtunk Isztambul utcáin, és a különböző kilátópontokról madártávlatból is megcsodáltuk a megapolisz látképét, akkor ideje a nyomába eredni annak, hogy mi minden rejtőzik az egykori Konstantinápoly utcái alatt! A város alatt ugyanis több száz ciszterna, vagyis föld alatti víztározó, vízgyűjtő medence található, melyeket több ezer éve építettek. Ezek egyike az 1600 éves, néhány éve felújított és újra megnyitott Serefiye Sarnici nevű ciszterna (Theodosius császár ciszternája), amit jó szívvel ajánlok felkeresni, ha valami igazán különleges élményre vágytok a tipikus turistacélpontokon túl. E ciszterna különlegessége, hogy a restaurálás során egy ultramodern, 360 fokos kivetítőrendszerrel szerelték fel, aminek köszönhetően egy 10 perces, fény- és hangeffektusokkal kísért, látványos és misztikus showműsort nézhetünk benne végig. A ciszterna reggel 9-től este 6 óráig tart nyitva, de beléptetés csak minden egész órában van, amikor a show kezdődik. Ez egy egyedülálló attrakció Törökországban, és ez a legrégebbi épület a világon, amelybe integráltak egy ilyen kivetítőrendszert.

Isztambuli kalandjaink megkoronázásaként és méltó lezárásaként pedig érdemes részt venni egy naplementés sétahajózáson a Boszporuszon. Az ikonikus tengerszoros két oldalán elterülő város látványa a vízről is káprázatos.

Ezek is érdekelhetnek: